XƏBƏRDARLIQ: Türkiyədən qar fırtınası Azərbaycana doğru gəlir: Bu gün HAVA KƏSKİN DƏYİŞƏCƏK - Admenasi
XƏBƏRDARLIQ: Türkiyədən qar fırtınası Azərbaycana doğru gəlir: Bu gün HAVA KƏSKİN DƏYİŞƏCƏK
Qonşu ölkədə Türkiyə daha bir sərt şaxtalı hava dalğasının təsiri altına düşəcək. Meteorologiya Baş İdarəsi 20 bölgə üçün sarı hava xəbərdarlığı elan edib. Əgər Türkiyədə müşahidə olunan kəskin şaxtalı havalan Azərbaycana təsir verməsi realdirsə, həmin ərazilərdə güclü yağış və fırtına riski olduğu bildirilmişdir.
Hava və iqlim məsələləri üzrə ekspert Cavid Hüseynov KONKRET.az-a açıqlamasında bildirib ki, Türkiyədə mövcud olan kəskin hava dalğasının Azərbaycana təsir etmək ehtimalı olduqca realdır. Lakin bu təsir adətən bir neçə gün sonra və daha yumşalmış formada özünü göstərir.
Onun sözlərinə görə, meteoroloji qanunauyğunluqlara və hazırkı 2026-cı il fevral proqnozlarına əsasən, bu prosesi aşağıdakı kimi təhlil etmək olar:
“Türkiyənin qərb və mərkəzi hissələrinə daxil olan soyuq hava kütlələri şərqə doğru hərəkət edərək Azərbaycana çatması üçün adətən 48-72 saat (2-3 gün) vaxt tələb olunur. Yəni, bu gün İstanbulda başlayan şaxta, bir neçə gündən sonra ölkəmizə daxil olur”.
Cavid Hüseynov vurğulayır ki, soyuq hava kütlələri Türkiyənin dağlıq relyefini (Anadolu yaylasını) keçərkən və xüsusilə Qafqaz dağları ilə qarşılaşdıqda öz ilkin sərtliyini bir qədər itirir və transformasiyaya uğrayır.
“Bakı və Abşeron yarımadası üçün Xəzər dənizi nisbi mülayimləşdirici rol oynayır. Türkiyədən gələn soyuqlar Naxçıvan və ölkənin qərb rayonlarında (Gəncə-Qazax zonası) daha çox hiss oluna bilər”.
Mənbə: https://sonxeber.az/386728/xeberdarliq-turkiyeden-guclu-qar-firtinasi-azerbaycana-dogru-gelir-bu-tarixde-hava-keskin-deyisecek