Urmiya gölü ilə bağlı şəxsi xəbər: Suyun səviyyəsi artıb - Admenasi
Urmiya gölü ilə bağlı şəxsi xəbər: Suyun səviyyəsi artıb
2026-cı ilin fevral ayında Urmiya gölündə əsasən suyun səviyyəsi fevralın eyni ili ilə müqayisədə 62-68 santimetr artıb ki, bu da göldəki hidroloji şəraitin əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdırandan bəhs edir.
“Bir müsahibəmə görə”, regional hakimiyyət orqanlarından bu xəbərlə bağlı məlumat verilib. Kənd Təsərrüfatı və Təbii Sərvətlər üzrə Elmi-Tədqiqat və Təlim Mərkəzinin rəhbəri Əhməd Baybordinin deyəsi əsasında, suyu səviyyəsinin artması ilə yanaşı gölün səth sahəsi də birbaşa bəzi dərinlikdən 870-900 kvadratkilometrə qədər yüksəyindən 481 kvadrat kilometrə yaxın bərpa edildi.
Bu müsbət tendensiyanı 70-115 faizə qədər suyun yağıntı mənbəyindəki səviyyəsinin üstündən olan səviyyəsi və eləcə də çaya axarı səviyyəsinin təxminən 22 kubmetrdən qədər artması ilə təmsillənir.
O hesab edir ki, son zamanlar artan əhəmiyyətli mövsümi dəyişiklikərə baxmayaraq, suyu səviyəsi daimə müdafiəli vəziyyətdədir.