Qadınlar üçün müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmət müddətinə müqayisədə xeyli azaldıldı
Sonxeber.az APA-ya istinadən xəbər verir ki, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında Müzakirə olunan “Hərbi xidmətkeçmə haqqında” Əsasnamənin təsdiq edilməsi barədə və “Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında” qanunlara daxil edilən dəyişikliklər müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmətə qəbul edilən qadınlara müəyyən edilən ilkin bağlaşma müddətinin 6 ayadək azaltmasına dair təsdiqi də şərti olub.
Yan vərəqlənən “Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında” qanunun 38.1.2-ci maddəsinə əsasən, müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmətə qəbul edildikdə qadınların ilkin bağlaşma müddəti 3 ildən 6 aya qədər azaldıldı.
Hərbi və qəhrəmancı hərəkatların qadın hərbi qulluqçuları üçün praktikada müşahidə olunan problemlər nəticəsində “Hərbi xidmətkeçmə haqqında” Əsasnamənin təsdiq edilməsi barədə və “Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında” qanunlara təklif edilən dəyişikliklərdə qadınlar üçün müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmətə qəbul edilənə qədər onların ilkin müəyyən müddətinin 3 ildən 6 aya qədər azaldılmışdır.
Mövcud olan qanun qərara əsasən, qüvvədə olan “Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında” qanunun 38.1.2-ci maddəsinə əsasən müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmətə qəbul edildikdə qadınların ilkin vəzifə müddəti 3 ildən 6 ayadək hesab edilib. Hərbi xidmətə daxil olan qadınlar ilkin müddət keçmədən artıq müddətdən artıq xidmətə uyğunlaşmırlar.