“Minimum əməkhaqqının hər il artırılması həm də işçilərin hüquqi müdafiəsinin gücləndirilməsi deməkdir” – AÇIQLAMA
Azərbaycanda sosial müdafiə və işçi hüquqlarının qorunması dövlət siyasətinin prioritet sahələrindən biridir. Xüsusilə minimum əməkhaqqının müəyyənləşdirilməsi və artırılması işçilərin maddi rifahını təmin etməklə yanaşı, onların hüquqlarının müdafiəsini də gücləndirir.
Son qanun layihəsi isə bu sahədə yeni hüquqi mexanizmlərin yaradılmasını nəzərdə tutur.
Bəs görəsən minimum əməkhaqqının hər il artırılması hüquqi baxımdan işçilərin sosial müdafiəsini necə gücləndirir?
Hüquqşünas Xanım Yusifova bu barədə Sonxeber.az -a açıqlama verib:
“Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsinə əsasən, işçilərin əmək haqqı onların əmək fəaliyyəti müqabilində hüququ olan əsas ödənişdir. Minimum əməkhaqqı isə ölkədə işçilərin maddi təminatının bazasını təşkil edir və onların sosial müdafiəsini təmin edən mühüm alətdir.
Minimum əməkhaqqının hər il artırılması hüquqi baxımdan bir neçə mühüm üstünlük yaradır:
Əməkhaqqının qorunması: Hər il artırılan minimum əməkhaqqı işçilərin real gəlirlərinin inflyasiyadan qorunmasına imkan yaradır və onların maddi rifahını qoruyur.
Hüquqi əsasın yaradılması: Əmək Məcəlləsində bu müddəanın əksini tapması işəgötürənlərin öhdəliklərini qanuni çərçivəyə salır və əmək müqavilələrinin düzgün icrasını təmin edir.
Sosial bərabərliyin təminatı: Minimum əməkhaqqının mütəmadi artırılması gəlir bölgüsündə balans yaradaraq, sosial ədalətin qorunmasına töhfə verir.
İşçilərin hüquqlarının aktiv müdafiəsi: Qanun işçilərə onların əməkhaqqı ilə bağlı iddia qaldırmaq hüququnu təmin edir; işəgötürən öhdəliyini yerinə yetirmədikdə, məhkəmə və ya əmək inspektorluğu vasitəsilə müdafiə imkanı yaranır.
Beləliklə, minimum əməkhaqqının hər il artırılması yalnız maaşın yüksəldilməsi deyil, həm də işçilərin hüquqi və sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi deməkdir. Bu addım ölkədə sosial siyasətin effektivliyini artırır və işçilərin iqtisadi təhlükəsizliyini təmin edir”.