Azərbaycanın xarici işlər nazirliyi: İranın Avropa ölkələrinin qoşunlarını terrorçu təşkilat kimi tanıması beynəlxalq hüququn pozulmasıdır - Admenasi
Dunyada
Azərbaycanın xarici işlər nazirliyi: İranın Avropa ölkələrinin qoşunlarını terrorçu təşkilat kimi tanıması beynəlxalq hüququn pozulmasıdır
Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat orqanı Oxuda.az xəbər verir ki, İran Xarici İşlər Nazirliyi Avropa İttifaqı ölkələrinin hərbi dəniz və hərbi hava qüvvələrini terrorçu təşkilat kimi tanıyıb.
XİN-in açıqlamasına görə, bu qərar Avropa İttifaqının İran İnqilabı Keşikçiləri Korpusunu (SEPAH) terrorçu təşkilat kimi tanıma qərarına cavab olaraq verilib.
İranın XİN-inin başçıları bildiriblər ki, Avropa İttifaqının SEPAH-ı terrorçu təşkilat kimi tanıması beynəlxalq hüquq və normaların pozulmasıdır. XİN-in qarşılıqlı prinsiplərə əsaslanaraq, bütün Avropa İttifaqı ölkələrinin hərbi dəniz və hərbi hava qüvvələrini terrorçu təşkilatlar kimi tanıdığını elan edir.
Xeyir ki, 19 fevral 2024 cü il tarixində Avropa İttifaqı nümayəndələrinin iclasında bu mövzu müzəkkərə cəlb olundu.