Azərbaycanda qəbir daşının üzərinə yazılan sözlərə görə iş məhkəməyə kimi getdi
Azərbaycanda məzar daşının üzərinə yazılmış sözlərə görə məhkəməyə müraciət olunub.
Sonxeber.az-a istinadən xəbər verir ki, xüsusi ittiham qaydasında şikayəti Rusiyada vəfat edən İdil Fərzəliyevin dayısı etdi.
Vətəndaş ərizəsində bildirib ki, İdil Fərzəliyevin məzar daşında onun adının vurulması, əsasa söykənməməsi və nüfuzunu aşağı salması, həmçinin cinayətdə günahlandırılması barədə böhtan xarakterli ifadələr yer alıb.
Vəfat etdiyi zaman İdilin valideynləri 2024-cü ilin oktyabr ayında mərhum oğlunun qəbir daşının üzərinə “Dayıları tərəfindən işgəncələrə məruz qalıb xüsusi amansızlıqla öldürülən oğlum” cümləsini yazdırıb. Həmin məqalənin müəllifi mərhumun dayısının sözlərini belə izah edir:
“Rusiyada İdilin ölümü ilə bağlı aparılan cinayət işi rədd edilib və hadisə rəsmi qaydada “intihar” kimi qiymətləndirilib. Mən bu səbəbdən məzar daşındakı yazını ağır böhtan hesab edirəm. ”
Həmçinin, mərhumun dayısı daha sonra şikayətini geri çəkib. Nəticədə Ağcabədi Rayon Məhkəməsində hakim Etibar Quliyevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə xüsusi ittiham qaydasında şikayətin icraata qəbul edilməsindən imtina olunub.