Azərbaycan-Serbiya dostluq münasibətləri daha da möhkəmləndiriləcək – DEPUTAT - Admenasi
Azərbaycan-Serbiya dostluq münasibətləri daha da möhkəmləndiriləcək – DEPUTAT
Deputat Cavanşir Paşazadə Sonxeber.az-yə bildirdi ki, Prezident İlham Əliyevin fevralın 15-də Serbiya Respublikasına səfəri zamanı verdiyi bəyanat Azərbaycanın nə qədər güclü və uzaqgörən siyasətçi olduğunu bir daha sübut edir.
Cavanşir Paşazadə bildirdi ki, Serbiya xalqı bütün dövrlərdə öz dövlət suverenliyinin qorunması və möhkəmləndirilməsi istiqamətində böyük səylər göstərmişdir, qurbanlar verib.
“Azərbaycan və Serbiya arasında diplomatik münasibətlər 1997-ci ildə qurulub və ötən dövr ərzində əlaqələr həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində dinamik inkişaf edib. Bizim Serbiya Respublikası ilə gələcək üçün planlarımız var. Serbiya-Azərbaycan Strateji Şurasının birinci iclasında bir çox məsələlər müzakirə edildi. Əsas məqsəd də siyasi, iqtisadi, energetika sahələrində əlaqələrimizi daha da gücləndirməkdir. Beynəlxalq platformalarda, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində bir-birimizin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəkləmək, birgə sərmayə layihələrini həyata keçirmək, energetika və nəqliyyat sahələrində yeni yaranmış imkanlardan yararlanaraq, daha irəliyə baxaraq çox güclü bir sinergiya yaratmaqdır.
Cənab prezident İlham Əliyevin də vurğuladığı kimi Azərbaycan Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymağa hazırdır.
Serbiya Prezidenti Vuçiç birgə inşa ediləcək elektrik stansiyasının gələcəyinə də toxunub. Elektrik stansiyasının yaradılması prosesi Serbiyada mövcud olan investisiya-sərmayə imkanlarına söykənir. Çünki əgər investisiya iqlimi müsbət olmasaydı, Serbiya xarici investorlar üçün o qədər də cəlbedici olmazdı.
Bu nəticədə bir çox ölkələr, o cümlədən Azərbaycan Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymağa hazırdır. Elektrik stansiyalarının tikintisi və yenidən qurulması, onların reabilitasiyası hər bir ölkənin gələcək inkişafını təmin edir. Xüsusilə təbii resursları olmayan ölkələr bir çox hallarda asılı vəziyyətə düşürlər. Ona görə daxili enerji, istehsalat gücünün mövcudluğu hər bir ölkənin enerji təhlükəsizliyini təmin edir.
Cəvanşir Paşazadə vərdişdən çəkinmədən deyib ki, energetika sahəsində bizim əlaqələrimiz indi çoxşaxəli formatda inkişaf edir. Bir müddət bundan əvvəl biz Serbiyaya təbii qazın ixracına başlamışıq. Dövlət başçısının qeyd etdiyi kimi bundan sonra qaz ixracını artıracağıq. İndi Serbiya ixrac ediləcək qazı da elektrik enerjisinə çevirərək, artıq təmiz elektrikin əldə edilməsinə də nail olacaq. Bu, həm Serbiya bazarı üçün və gələcəkdə ixrac üçün də imkanlar yaradacaq.
Azərbaycanın energetika sahəsində ixrac potensialı 2 giqavata bərabərdir. Bu rəqəm artacaq. Çünki biz indi bir çox bərpaolunan enerji stansiyalarının tikintisi ilə məşğuluq və bu sahədə Serbiya ilə əməkdaşlıq etməyə hazırıq. Biz 2032-ci ilə qədər əlavə 8 giqavat enerji gücünü əldə edəcəyik və bunun böyük hissəsi ixraca gedəcək. Bunun üçün bizə yeni və daha genişhəcmli transmissiya imkanlarımız olmalıdır. Çünki bizim əsas ixrac istiqamətimiz Avropa məkanıdır.
Cənanşir Paşazadə hesab edir ki, cənab prezident İlham Əliyevin rəsmi Serbiya səfərinin nəticələri özünü çox gözlətməyəcək. Cənab prezident İlham Əliyev Prezident Vuçiçi və Serbiya nümayəndə heyətinin üzvlərini Azərbaycana dəvət edib. Bu il çox güman ki, bir neçə dəfə Azərbaycan-Serbiya dövlət başçılarının görüşləri keçiriləcək. Dövlət başçısının çıxışından da göründüyü kimi Azərbaycan-Serbiya arasındakı dostluq münasibətləri bundan sonra daha da möhkəmləndiriləcək.
Mənbə: https://sonxeber.az/388024/azerbaycan-serbiya-dostluq-munasibetleri-bundan-sonra-daha-da-mohkemlendirilecek-deputat